Můj (ne)úspěch na Robosoutěži 2015 pro střední školy

Zdravím, čtenáři,

11. listopadu 2015 jsem se už podruhé zúčastnil Robosoutěže pro žáky ze středních škol, tentokrát za tým Think like One! spolu s Matějem Kripnerem a Karlem Vítkem z O5. Měli jsme i soupeře z naší školy, byl to tým Tým ve složení Filip Smola, Radek Cieslar a Piotr Wijas z O8. Zadání bylo podobné tomu loňskému – robot měl za úkol projet bludištěm, tentokrát ale měl používat magnet, aby přepnul červená políčka na zelená a zelená nechal tak, jak jsou.

Po předchozí zkušenosti jsme k zapůjčení rovnou sáhli po sadě EV3. Po podobných zkušenostech jsem sáhnul po leJOS EV3. Protože jsem rejpal, podařilo se mi v systému zakázat start WiFi, což zrychlilo start kostky zhruba o 20 sekund. Konstrukci jsme letos zvolili podobnou jako jsme měli minule na základoškolské Robosoutěži, tedy dvojkolový robot s opěrným bodem vzadu. Technologii zvedání magnetu jsme měli takovou, že vzadu byl přidělaný medium motor a na rameni byla přidělaná speciální kostka s magnetem. Světelný senzor jsme měli mezi koly a domnívám se, že jsme také měli vepředu tlačítko.

Program byl tentokrát podle mého názoru docela propadák. Jednak jsem se pokoušel vytvořit regulátor dvou motorů v Javě, který ovšem téměř nemá šanci pracovat v reálném čase, navíc naopak ještě kazil pohyb robota. Pak jsem tam vyráběl na poslední chvíli bufferované API, které bylo do poslední chvíle zabugované. V neposlední řadě jsme vyrobili „AI“, které se chovalo retardovaně a také mělo samé bugy. Prostě jsme měli začít pracovat dříve a lépe se koordinovat. Na programu ale nebylo všechno špatně, v rámci programu jsme vyrobili editor nastavení cfgtool a GUI knihovnu microgui. Taky se mi povedlo jednoduchým shellskriptem a exportem buildu z IntelliJ IDEA do Apache Ant snížit čas potřebný pro stažení nejnovější revize z Gitu, sestavení a upload na kostku na cca. 10 sekund.

Po příjezdu na FEL jsme okamžitě začali ladit program a opravovat chyby (a že jich bylo). Kvalifikací jsme projeli co se týče počtem políček těsně, ale přece. Podle výsledků jsme nedopadli špatně, narozdíl od našich oktávanů jsme postoupili do vyřazovacího kola ze sedmého místa. Prý se jim často nepodařilo nastartovat program s chybou připojení senzoru. Mnoho týmů mělo dvě nuly, takže házeli kostkou a na poslední chvíli je zradilo štěstí. Ve vyřazováku jsme nejprve porazili tým HačaBa, kterému se nepovedlo v první jízdě projet dostatek polí. Ve čtvrtfinále nás jasně porazil tým Šmepáci. Celkový výsledek tedy je, že jsme skončili osmí v předkole. To je náhodou to stejné umístění jako loni na mé první středoškolské soutěži. Jako neúspěch to vídím, protože loni jsme měli robota lepšího, letos to bylo spíše o štěstí. Na druhou stranu úspěch to je, protože jsem ještě defacto na základce, takže se můžu vymluvit.

Program je k dispozici na adrese bitbucket.org/thinklikeone/robo2015-ss pod licencí MIT.

Fotografie naleznete na Facebookové stránce Robosoutěže: facebook.com/robosoutez.

Jakub Vaněk

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář